Dlaczego szybka strona internetowa jest ważna?

Czas ładowania strony mierzony jest od momentu wejścia internauty na stronę (np. z wyszukiwarki) do momentu pojawienia się wszystkich plików (grafiki, filmy itp.) oraz funkcjonalności. Za najlepszy czas ładowania strony uważa się mniej niż 2 sekundy. Internauci, którzy zbyt długo czekają na pojawienie się zdjęcia lub filmu, bardzo często wybierają konkurencyjną witrynę. Aby tego uniknąć, należy zadbać o przyspieszenie stron. Użytkownicy uwielbiają szybkie ładowanie stron – takie strony konwertują lepiej!

Czy moja witryna zbyt wolno się ładuje?

Pomimo odpowiedniej strategii marketingowej Twoja witryna www nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Zamiast przyciągać użytkowników, skutecznie ich odstrasza? Przyczyną może być wolne wczytywanie.

Nawet najbardziej interesujący design, czy piękne grafiki będą bezużyteczne, jeżeli osoba odwiedzająca naszą witrynę będzie musiała czekać zbyt długo na ich załadowanie.

Nie jesteś jednak pewien czy to właśnie w tym leży problem? Doradzamy jak to sprawdzić. Odpowiednim narzędziem, które rozpoznaje problemy z wydajnością stron internetowych jest Page Speed Insight. Wystarczy podać adres URL i po kilku chwilach otrzymujemy pełną analizę naszej witryny wraz z możliwościami jej przyspieszenia.

Przyspieszenie witryny www może przyprawiać o zawrót głowy, jednak nie zawsze musi tak być. Podpowiadamy, jak sprawić by Twoja witryna wczytywała się dużo szybciej.

Jak przyspieszyć stronę internetową? 3 skuteczne sposoby

Szybka strona internetowa

Wybierz odpowiedni hosting

Wybór hostingu to jeden z pierwszych i najważniejszych kroków przy tworzeniu strony internetowej. To właśnie od niego w dużym stopniu będzie zależeć prędkość wczytywania naszej witryny. Ilość ofert hostingowych jest aktualnie bardzo duża, co wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Stąd rodzi się pytanie: jaki hosting wybrać dla szybkiej strony internetowej?

Dostawcy usług internetowych oferują kilka rodzajów hostingu. Dlatego warto wybrać taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Wyróżniamy kilka rodzajów serwerów, jednym z nich jest hosting współdzielony, serwer w chmurze lub dedykowany VPS. Jeśli prowadzisz mały sklep lub blog, nie potrzebujesz potężnego serwera.

Jeśli natomiast Twoja witryna mieści w sobie pokaźną ilość kodu i posiadasz sklep z dużą liczbą produktów, a liczba odwiedzających przekracza 50 000 - to oczywiście hosting nie wystarczy. Znajdź serwer dedykowany VPS!

Zoptymalizuj grafiki

Optymalizacja grafik jest niesłychanie potrzebna dla przyspieszenia witryny www. Duża ilość plików, grafik i filmików o wysokiej rozdzielczości, ma bezpośredni wpływ na powolne ładowanie strony. Co zrobić, aby rozwiązać ten problem?

Pierwszym krokiem w procesie optymalizacji grafik jest zmniejszenie ich rozdzielczości. Nie ma potrzeby, aby nasza strona internetowa wczytywała zdjęcie o szerokości większej niż 2000px. Powód jest prosty: mało, który komputer będzie taką rozdzielczość wykorzystywał. Aktualnie większość użytkowników internetu i tak wyświetla witryny i sklepy www na telefonach czy tabletach. Dobrym więc rozwiązaniem jest zmniejszenie zdjęć do tej wielkości, nasza strona na pewno nam za to podziękuje.

Następnym krokiem jest optymalizacja zdjęcia. Warte uwagi jest narzędzie ImageOptim, które można za darmo pobrać na swój komputer z oficjalnej strony. Pozwala on na uzyskanie oszczędności rozmiaru nawet do 90%. Przy czym nasze zdjęcie nie traci na jakości ani na rozdzielczości. Jeżeli jednak w Twojej witrynie posiadasz tylko kilka grafik i nie chcesz pobierać aplikacji na swój komputer, możesz skorzystać z podobnego rozwiązania online jakim jest TinyJPG. Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wtyczki Robin Image Optimizer dla WordPress, która będzie optymalizować Twoje zdjęcia bezpośrednio po przesłaniu na stronę.

Wykorzystaj pamięć podręczną

Kolejnym sposobem na przyspieszenie witryny www jest wykorzystanie jej pamięci podręcznej. Pamięć podręczna przeglądarki (cache) przechowuje dane o naszej witrynie, co usprawnia wykonywanie przyszłych operacji. Pamięć podręczna może zapisywać informacje o grafikach, plikach HTML, CSS i JavaScript, dzięki czemu użytkownik po powtórnym załadowaniu witryny ma do nich szybszy dostęp.

W przypadku korzystania z pamięci podręcznej przeglądarki należy jednak pamiętać, że przy wprowadzeniu jakichkolwiek zmian na stronie trzeba tę pamięć opróżnić. W przeciwnym razie, zmiany nie będą widoczne dla użytkowników.

Czas ładowania strony to często pomijany parametr podczas tworzenia strony lub sklepu internetowego. Zwykle prace nad przyspieszeniem witryny rozpoczynamy po wdrożeniu serwisu. Mając na uwadze wszystko powyższe, warto zainteresować się tym aspektem już na etapie planowania i kodowania.

Szybka strona internetowa to Twój cel? Zobacz naszą ofertę!